Rodzicu: Czas świąteczny, to nie tylko czas świątecznych zakupów - akcja "Zakup kontrolowany"

Kupujmy rozważnie - akcja „Zakup kontrolowny" przypomina dorosłym jak unikać zagrożeń kupując dzieciom prezenty elektroniczne

Okres zakupów gwiazdkowych już w pełni. Każdego roku, coraz częstszym prezentem dla dzieci staje się sprzęt elektroniczny: laptopy, konsole do gier, czy też smartfony. Akcją „Zakup kontrolowany" NASK oraz Fundacja Dzieci Niczyje, pragną przypomnieć rodzicom i opiekunom na co należy zwracać uwagę wyposażając dzieci w nowe technologie.

Technologia niewłaściwie wykorzystywana może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka     i jego właściwego rozwoju. Aby dziecko było bezpieczne korzystając z urządzeń mobilnych musi umiejętnie się nimi posługiwać oraz mieć świadomość zagrożeń jakie mogą je spotkać online. Wiedzę o tym muszą też mieć przede wszystkim rodzice decydujący o zakupie komputera, telefonu komórkowego czy też konsoli do gier. Przekaz akcji dotyczy w szczególności takich kwestii, jak zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem, ściąganie aplikacji, dostosowanie gier do wieku użytkownika lub stosowanie narzędzi kontroli rodzicielskiej w przypadku młodszych internautów. W przygotowanym poradniku można zapoznać się m.in. z radami dotyczącymi niezbędnych aktualizacji, dowiedzieć się, że konsola jest coraz częściej zintegrowana z serwisami online i za jej pośrednictwem można udostępniać dane oraz mieć kontakt z treściami nie zawsze właściwymi dla wieku dziecka. We wstępie poradnika znajdują się też statystyki dotyczące korzystania przez dzieci z nowych technologii oraz wykaz najczęstszych i najpoważniejszych problemów z jakimi mogą spotkać się dzieci i młodzież w Internecie.

Realizatorami akcji „Zakup kontrolowany" jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Kampania odbywa się pod patronatem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Europejskiego Centrum Konsumenckiego oraz przy wsparciu partnera strategicznego - eCommerce Polska. W ramach akcji eksperci z PCPSI, z zespołu CERT Polska działającego w NASK oraz z Europejskiego Centrum Konsumenckiego przygotowali materiały informacyjne z poradami dla dorosłych. Poradnik „Zakup kontrolow@ny", wraz z towarzyszącymi mu przekazami kampanijnymi (reklama prasowa, banner internetowy), dostępne są do pobrania na stronie akcji www.saferinternet.pl/zakupkontrolowany.

Źródło:http://www.nask.pl

Polecamy:

Zapraszamy do zapoznania się treścią poradnika przygotowanego w ramach kampanii informacyjnej „Zakup kontrolow@ny”. W publikacji tej zawarte są porady dla dorosłych na temat tego, jak dokonać rozważnego zakupu sprzętu elektronicznego dla dzieci. Znajdziemy tu także opis zagrożeń internetowych, wskazówki jak uchronić przed nimi najmłodszych oraz gdzie się zwrócić o pomoc. Pobierz poradnik (plik PDF)

http://nisha.cert.pl/ - polecamy szczególnie - Zostań znajomym swojego dziecka

http://www.cyberprzestepczosc.info/ - warto wiedzieć