OBCHODY DNIA PATRONA W GIMNAZJUM IM. KAZIMIERZA JAGIELLOŃCZYKA W RZGOWIE

Dnia 24 listopada 2015 roku w Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Rzgowie odbyły się obchody Dnia Patrona- Kazimierza Jagiellończyka, które w tym roku zbiegły się z obchodami Roku Jana Długosza.

Uczniowie klasy II B przygotowali program artystyczny w formie przedstawienia multimedialnego. Jego pierwsza część przybliżyła zgromadzonym dzieje Szkoły Podstawowej w Rzgowie. Zaprezentowano zdjęcia ilustrujące „wędrówkę” siedziby szkoły w mieście oraz przykłady ciekawych wydarzeń z życia ówczesnej szkoły. Następnie przytoczono najważniejsze dokonania patronów naszych szkół. W programie przypomniano sylwetkę naszego Patrona- Kazimierza Jagiellończyka- jednego z najaktywniejszych polskich władców, za panowania którego Korona, pokonując zakon krzyżacki w wojnie trzynastoletniej, odzyskała – po 158 latach- Pomorze Gdańskie, a dynastia Jagiellonów stała się jednym z czołowych domów panujących w Europie. Nasz Patron dbał również o rozwój nauki i sztuki. Za jego czasów działali Jan Długosz, Wit Stwosz, Kallimach i Jan Ostroróg. Wspomniano także o historycznym wydarzeniu z 1467 roku kiedy to Rzgów otrzymał prawa miejskie, nadane przez króla Kazimierza Jagiellończyka. Gimnazjaliści, włączając się w obchody Roku Jana Długosza przypomnieli również sylwetkę tego wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i duchownego, uważanego za ojca polskiej historiografii i heraldyki, twórcę największego dzieła opisującego dzieje państwa polskiego – „Roczniki,  czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego”.

W dalszej części uroczystości organizatorzy przeprowadzili quiz multimedialny, którego celem było sprawdzenie wiedzy uczniów o czasach, w których żyli Kazimierz Jagiellończyk oraz Jan Długosz. Klasy reprezentowali przewodniczący i zastępcy przebrani w wykonanie własnoręcznie stroje z epoki. Jakie elementy średniowieczne możemy zauważyć w Rzgowie?”, Rozpoznaj na zdjęciach Jana Długosza czy Kazimierza Jagiellończyka”- to przykłady pytań,na które musieli odpowiedzieć uczestnicy. Aby lepiej wczuć się w klimat średniowiecza uczniowie pisali gęsim piórem poematy na cześć swoich wychowawców oraz czytali miłosne wiersze pisane staropolszczyzną, co jak się okazało nie było takie łatwe.

Mariusz Bojanowski- wychowawca kl. II B