TEATR NARODOWY MA JUŻ 250 LAT

Teatr Narodowy powstał z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 19 listopada 1765 roku. W tym właśnie dniu Aktorzy Narodowi Jego Królewskiej Mości zagrali przed publicznością warszawską komedię pt. Natręty. Na pamiątkę tego wydarzenia 19 listopada obchodzimy rocznicę powstania Teatru Narodowego. Pierwszy publiczny teatr w Warszawie działał w Operalni. Dopiero w 1779 roku przy placu Krasińskich zbudowano oddzielny gmach teatralny, zwany Teatrem Narodowym. Jego wieloletnim dyrektorem był Wojciech Bogusławski, którego nazywa się ojcem Sceny Narodowej. Obecnie dyrektorem artystycznym, od 1 września 2003 roku, jest znany aktor, Jan Englert. W 250. rocznicę powołania Teatru Narodowego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru.

Uczniowie Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Rzgowie włączyli się w obchody 250-lecia Teatru Narodowego. 17 grudnia 2015 roku odbyły się konkursy na najciekawszy kostium teatralny i afisz. Wyznaczone z każdej klasy osoby rozwiązywały test wiedzy o teatrze i układały puzzle ukazujące ucharakteryzowanych aktorów. Najwięcej emocji dostarczała uczniom gra quest, która mobilizowała ich do szukania odpowiedzi na pytania dotyczące historii teatru w Polsce. Przy tej okazji wykorzystywali wiedzę nie tylko z języka polskiego i historii, ale również z matematyki i geografii.

Nad przebiegiem szkolnych obchodów czuwały nauczycielki języka polskiego – Agnieszka Ruta i Dagmara Wieczorek – Mierzyńska. Panie przeprowadziły również w każdej klasie gimnazjalnej lekcje związane tematycznie z jubileuszem 250-lecia Teatru Narodowego.

Agnieszka Ruta, Dagmara Wieczorek-Mierzyńska