Lekcje wychowania fizycznego na śniegu

Sporty zimowe – narciarstwo biegowe, saneczkarstwo i spacery z kijami Nordic Walking – są ważna formą realizacji wychowania fizycznego w Gimnazjum im. Kazimierza Jgiellończyka w Rzgowie. Jeśli tylko spadnie odpowiednia ilość śniegu i sprzyjają warunki pogodowe przygotowuję sanki i narty biegowe i wychodzę z uczniami na boisko przyszkolne i w teren.

Moje uczennice wiedzą, że aktywność fizyczna na świeżym, mroźnym powietrzu jest czynnikiem nie tylko rozwojowym, jest również czynnikiem hartującym na zmianę warunków atmosferycznych i wzmacniającym ich zdrowie.

Podczas biegów zarówno na nartach, jak i z sankami uaktywniamy najważniejsze układy naszego organizmu – układ krwionośny i oddechowy, oraz pobudzamy do działania główne grupy mięśniowe. Ruch ten oddziaływuje bardzo wszechstronnie na nasz organizm, powodując jego usprawnienie i podniesienie jego wydolności fizycznej. Długotrwały, niezbyt intensywny wysiłek bardzo pozytywnie wpływa na psychikę, kompensując sumujące się stresy dnia codziennego, uspokaja nerwy, pozwala na odpoczynek i relaks. Odprężenia psychicznego potrzebuje obecnie szczególnie młodzież gimnazjalna.

Wspólne przeżywanie rywalizacji sportowej daje dużo satysfakcji i radości ćwiczącym. Następuje integracja grupowa, szczególnie podczas rywalizacji w ciekawych ćwiczeniach i grach ruchowych w formie wyścigów.

Bezpośredni kontakt z terenem naturalnym i przyrodą pobudza do intensywnej aktywności ruchowej i kształtuje poczucie estetyki i wrażliwości na piękno przyrody.

Grażyna Żabka-

nauczyciel wychowania fizycznego