DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2016

W dniu 9 lutego 2016 r.  w Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Rzgowie miały miejsce obchody Dnia Bezpiecznego internetu.

Tegoroczna kampania pod hasłem: „Lepszy Internet zależy od Ciebie!” zaczęła się od połowy października wyborem tematów do realizacji na lekcjach, potem poszukiwaniem i doborem materiałów, następnie opracowaniem terminów działań i przydziału zadań dla klas. W tematyce prowadzonych zajęć na różnych przedmiotach pojawił się min. problem netykiety (zasad korzystania i zachowania się w sieci), hejtu, cyberprzemocy, mówiliśmy także o otwartych zasobach w Internecie oraz bezpieczeństwie w sieci.

Plakatowa akcja informacyjna przygotowana przez klasy I, ankiety badawcze przeprowadzone w klasach II i III, scenariusz z odpowiednimi materiałami wideo z muzyką z „Gwiezdnych Wojen” realizowany przez uczniów z klas I i II w formie apelu i mamy już prawie finał akcji gotowy. Całość dopełniła podczas apelu parada makiet urządzeń elektronicznych, które towarzyszą nam w codziennym życiu.

Akcja zaangażowała całą społeczność szkoły i w szczególny sposób  wpisała się w realizację Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła” w zakresie cyberprzemocy i uzależnienia od Internetu.

Z przeprowadzonych działań wynika, że szybki rozwój nowych technologii powoduje zmianę charakteru i sposobu komunikacji w sieci, a rola poszczególnych narzędzi i usług, z których korzysta młodzież nabiera innego znaczenia.

To na co powinniśmy zwrócić uwagę, to kontrola czasu, jaki przeznaczamy na surfowanie po Internecie, dbałość o netykietę oraz prywatność i to co najważniejsze – budowanie prawidłowych relacji z ludźmi w świecie realnym, a nie wirtualnym!

Beata Ways, Paweł Gajda