Get Adobe Flash player

Finał akcji "Rodacy Bohaterom"

Dnia 07.01.2015 odbył się w Łodzi finał ogólnopolskiej akcji „Rodacy Bohaterom – Paczka dla Polskiego Kombatanta na Kresach”. Akcja ta po raz pierwszy została zorganizowana w Łodzi, a po raz czwarty w Polsce dzięki Stowarzyszeniu Odra – Niemen      z Wrocławia. Jej wynikiem są paczki zebrane w Łódzkiem dla kombatantów Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych oraz polskich rodzin wielodzietnych zamieszkujących dawne Kresy Wschodnie.

Dary z całego województwa trafiły do IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Tutaj młodzież licealna wspólnie z kibicami Widzewa Łódź kompletowała paczki.  A było ich nie około stu jak pierwotnie przypuszczaliśmy, a 122 sztuki. Było to możliwe dzięki kibicom Łódzkiego Widzewa zrzeszonym w STOWARZYSZENIU FANATYCY WIDZEWA i WIDZEWSCY PATRIOCI (www. widzewtomy.net) . Na początku akcji pakowania darów kibice Widzewa sami nie zdawali sobie sprawy jak ogromną ilość produktów zebrali. W trakcie wcześniejszych rozmów telefonicznych wspominali o 40 paczkach. Ostatecznie było ich około 70 – mówił Mariusz Bojanowski, koordynator akcji w Łodzi, nauczyciel geografii w IV LO.

Dary zbierali uczniowie m.in. Gimnazjum nr 1 im. Bolesława Chrobrego i IV LO      w Łodzi im. Emilii Sczanieckiej, Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Rzgowie, Gimnazjum im Wł. Reymonta w Wiączyniu Dolnym oraz wspomniani już wcześniej kibice Widzewa Łódź. W akcję zaangażowało się mnóstwo uczniów, którzy, jak się okazuje, często mieli osobistą motywację jak w przypadku Adama Brzezińskiego ucznia pierwszej klasy IV LO w Łodzi. „W mojej rodzinie byli żołnierze wyklęci, mój pradziadek był również w Armii Krajowej. To jest mój obywatelski obowiązek, aby wziąć udział w tej akcji” – mówi Adam.

Wzruszające były momenty, gdy do naszej szkoły trafiali z ogromną ilością darów Kresowianie obecnie mieszkający w Łodzi i okolicach. Za przykład niech posłuży rodzina Państwa Markowskich pochodzących z Wileńszczyzny. Wówczas to rozpoczynały się długie   i bardzo ciekawe wspomnienia osób, które jakże pięknie opisywały czar dawnych Kresów Rzeczypospolitej – mówi współorganizatorka akcji Barbara Jundo Kaliszewska, nota bene także Kresowianka, Polka z Ejszyszek.      

 Do każdej paczki pakujemy dwa listy z życzeniami i podziękowaniami za żołnierski trud. Przygotowaliśmy łącznie 522 paczki (400 z Wrocławia i 122 z Łodzi). Dnia 8 stycznia zostały przewiezione ciężarówką Stowarzyszenia Odra-Niemen na Wileńszczyznę                     i do Dyneburga na Łotwie. Tam zostaną przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom               i weteranom. Dajemy w ten sposób znak naszej pamięci o naszych Rodakach na Kresach,           z którymi stanowimy JEDEN NARÓD PONAD GRANICAMI.  

Wszystkim, którzy przyłączyli się do tak szczytnej akcji WIELKIE PODZIĘKOWANIA. 

Barbara Jundo Kaliszewska i Mariusz Bojanowski 

RELACJA W TVP ŁÓDŹ

https://www.facebook.com/video.php?v=908331585866188&set=vb.118656308167057&type=2&theater

RELACJA W DZIENNIKU ŁÓDZKIM

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3707144,rodacy-bohaterom-lodzkie-pomaga-polakom-z-kresow,id,t.html?fb_action_ids=1544101682528980&fb_action_types=og.likes&fb_ref=.VLGo2oIg4g4.like

Czytany 30480 razy
Strona główna