Get Adobe Flash player

PAMIĘĆ NIE DAŁA SIĘ ZGŁADZIĆ

APEL W GIMNAZJUM IM. KAZIMIERZA JAGIELLOŃCZYKA W RZGOWIE Z OKAZJI „KWIETNIA MIESIĄCA PAMIĘCI NARODOWEJ”

Dnia 1 kwietnia 2014 rokZdjęcieu na dużej sali gimnastycznej odbył się, organizowany przez uczniów klas IIa i IIb, uroczysty apel z okazji „kwietnia miesiąca pamięci narodowej” pod tytułem „Pamięć nie dała się zgładzić”. Było to poetyckie wspomnienie ważnych wydarzeń z naszej historii m.in. powstań narodowych, walk Polaków na frontach I i II wojny światowej oraz zbrodni katyńskiej. Ilustracją do czytanej poezji była prezentacja fotografii oraz muzyka. Patriotyczny nastrój podkreślały płonące czerwone świece i biało-czerwony bukiet tulipanów. Wszystko to tworzyło podniosłą atmosferę, by każdy z widzów mógł poczuć się tak, jakby był w miejscach, o których opowiadali recytatorzy.

W drugiej części uroczystości nastąpiła okazja do przedstawienia na forum szkoły prac naszych koleżanek przygotowanych na ogólnopolski konkurs „Chlubne lata legionowe - wizerunek Legionów Józefa Piłsudskiego w polskim krajobrazie”. Prace te nawiązywały do okoliczności wybuchu I wojny światowej, której setną rocznicę obchodzimy właśnie w tym roku.

Najpierw wystąpiła uczennica klasy IIb, Sara Bednarska, czytając swój wiersz pt. ,,Ojczyzna-matka’’  Następnie zaprezentowano reportaż o miejscach na terenie Łodzi związanych z Legionami autorstwa uczennic kl. IIId: Karoliny Lipiec, Marty Przytulskiej, Natalii Gajdy i Agnieszki Fryczki.

Za przygotowanie apelu odpowiedzialne były nasze wychowawczynie, czyli pani Jolanta Rogala i pani Aleksandra Jaworska. Oprawą multimedialną zajęła się pani Beata Ways. Z racji powagi poruszanych zagadnień w tym dniu uczniów obowiązywał strój galowy.

Uroczystość spotkała się z pozytywnym odbiorem i mamy nadzieję, że słowa poezji opisujące naszą trudną polską historię zostaną na długo w sercach naszych rówieśników i nauczycieli umacniając ich patriotyzm.

Uczniowie klasy IIa i IIb

 

Oto jeden z wierszy prezentowanych na tej uroczystości:

OJCZYZNA-MATKA

Miło i normalnie jest dziś za naszymi oknami.

Ludzie śpieszą się do pracy pięknymi ulicami.

Samochody, komórki, laptopy wszystko dzisiaj mają.

Bez tysiąca gadżetów, życia sobie nie wyobrażają.

Jakże inny był nasz kraj sprzed stu lat.

Nasze pragnienia, potrzeby, marzenia, inny świat.

Gdy Pierwsza Kompania Kadrowa powstała,

Zaświeciło się nam światełko, że Polska zmartwychwstała.

Zaczęła powoli budzić się w ludziach nadzieja,

że abyśmy byli wolni, nie trzeba nam czarodzieja.

Sami możemy sobie tę wolność wywalczyć,

A odwagi, męstwa i wiary powinno nam wystarczyć.

O tym przekonywał Józef Piłsudski rodaków.

Wiedział, jak poruszyć serca i szable Polaków.

Kochał ojczyznę, choć wtedy nie było jej wcale.

Gromadził swe Legiony mozolnie i wytrwale.

Nikt żołnierzy do walki zagrzać lepiej nie umiał

i nikt potrzeby wolności rodaków bardziej nie rozumiał.

Wiedział jak z uśpienia naród otrząsnąć swój,

aby poprowadzić go na niejeden zwycięski bój.

Cała Polska już wtedy jak Feniks wstawała.

Jeszcze delikatna i krucha, ale jakże doskonała.

Doskonała, bo nasza, krwią przodków zroszona.

Potem, krzywdą i niewolą sto dwadzieścia trzy lata gnębiona.

Legioniści szablami granice nasze powoli wykuwali.

Na swych posterunkach ginęli, lecz trwali.

Byśmy nigdy już tułaczami bezdomnymi nie byli.

Ojczyznę-matkę naszą na nowo nam stworzyli.

Sara Bednarska

Czytany 32696 razy
Strona główna