Get Adobe Flash player

GIMNAZJALIŚCI NA XIV FESTIWALU NAUKI, TECHNIKI I SZTUKI

GIMNAZJALIŚCI NA XIV FESTIWALU NAUKI, TECHNIKI I SZTUKI

Dn. 09.04.2014r. my – członkowie kółka fizycznego Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Rzgowie, pod opieką p. Sylwii Kryczki wzięliśmy udział w zajęciach odbywających się w ramach XIV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Łódzkiego.

Najpierw wysłuchaliśmy wykładu nt. globalnego ocieplenia. Dowiedzieliśmy się, jak ważną rolę pełni atmosfera Ziemi pochłaniając dużą ilość ciepła docierającego ze Słońca. Dzięki niej średnia temperatura na Ziemi wynosi 16oC, a bez niej wynosiłaby -18oC. Gdyby nie atmosfera Ziemia zamarzłaby, odbijając jeszcze więcej ciepła, a co za tym idzie temperatura spadałaby coraz bardziej i mielibyśmy kolejną epokę lodowcową. Dziś wiemy również to, że jeżeli ludzie nie ograniczą emisji dwutlenku węgla, to średnia temperatura na Ziemi podniesie się, a wystarczy 1oC, żeby zaczęły topnieć lodowce. Jeżeli stopi się lód pokrywający Grenlandię to poziom wody w oceanach podniesie się o 6m, a co za tym idzie część lądu zniknie pod wodą, m.in. Holandia i wschodnie wybrzeże Ameryki.

            Następne zajęcia, w jakich braliśmy udział dotyczyły obrazowania termicznego. Tam pozwolono nam „bawić się” kamerą termowizyjną. Stwierdziliśmy, że najchłodniejszymi miejscami na ciele człowieka są nos i czubki palców. Sprawdziliśmy, że trzymając w dłoni książkę przez kilka sekund przekazujemy jej ciepło do około 20 strony. Doświadczenia z przewodnikami przewodzącymi prąd elektryczny przekonały nas, że im gorszy przewodnik, tym więcej wydziela się ciepła, jak i to, że wolniej stygnie przewód zwinięty w spiralę.

            Na II pracowni fizycznej obejrzeliśmy rozkład drgań na powierzchni pod wpływem dźwięków o różnej częstotliwości. Doświadczenie polegało na podłączeniu metalowej płytki posypanej solą do generatora dźwięków, pod wpływem których przy zmieniającej się częstotliwości sól układała się w przeróżne fantazyjne wzory. Dowiedzieliśmy się, że jest to podstawowa metoda badania materiałów, z których  wytwarza się instrumenty strunowe. Poznaliśmy budowę i zasadę działania głośnika jonowego. Widzieliśmy tworzenie obrazów za pomocą dwóch generatorów, luster, głośników i lasera. Impulsy elektryczne podawane z generatora na głośniki wprowadzały w drgania membrany z przytwierdzonymi lustrami oświetlonymi laserem. Odpowiednio dobrane amplitudy drgań powodowały ruchy luster i na ekranie powstawały obrazy różnych figur geometrycznych i liter.

Pokazano nam również cyfrową analizę dźwięku. Jedna z naszych koleżanek użyczyła do badania swojego głosu. Na ekranie komputera zobaczyliśmy, jak „wygląda” dźwięk. Jak rozkładają się częstotliwości drgań przy wypowiadaniu samogłosek, a jak przy wypowiadaniu spółgłosek; jak przy spółgłoskach dźwięcznych, a jak przy bezdźwięcznych. Na koniec Julia dowiedziała się, że częstotliwość jej głosu wynosi 246 Hz.

Zajęcia bardzo nam się podobały i dużo nas nauczyły.

Czytany 33680 razy
Strona główna