Get Adobe Flash player

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

            Od 2001 roku 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. Europa może się poszczycić niezwykłym bogactwem językowym − posiada 24 języki urzędowe, a na jej terytorium istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot posługujących się językami regionalnymi lub językami mniejszości. Należy również pamiętać o językach, którymi mówią obywatele UE pochodzący z innych krajów i kontynentów. Właśnie po to, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na tę różnorodność lingwistyczną, Unia Europejska i Rada Europy ogłosiły 2001 rok Europejskim Rokiem Języków.

            Różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie: to najważniejsze przesłanie w Europie każdego 26 września, w dniu ogłoszonym przez Radę Europy – Europejskim Dniem Języków.

            „Europejski Dzień Języków to święto europejskiej różnorodności językowej oraz okazja do podkreślenia korzyści płynących z nauki języków. Oba aspekty są ważne, gdyż różnorodność językowa jest podstawowym elementem europejskiej tożsamości kulturowej, a zdolność posługiwania się różnymi językami otwiera szerokie możliwości. W całej Europie w salach lekcyjnych, w domach kultury, w instytucjach kulturalnych, restauracjach i na ulicach odbywają się różnorodne imprezy.

            Także w naszej szkole, w Gimnazjum im. K. Jagiellończyka w Rzgowie już po raz piąty obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Młodzież pod opieką nauczycieli języków obcych tydzień wcześniej przygotowała gazetki tematyczne z informacjami o tym święcie, z napisami w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Na gazetkach znalazły się hasła zachęcające do nauki języków oraz powitania w różnych językach europejskich. 26 września odbył się quiz z wiedzy o krajach i językach Europy, w którym brali udział uczniowie z wszystkich klas. Następnie niektórzy, uzdolnieni językowo pisali dyktanda z języka niemieckiego i angielskiego- wielu spisało się naprawdę nieźle- w Święto Komisji Edukacji Narodowej otrzymają dyplomy, nagrody, a najlepsi oceny z przedmiotu.

Nauczyciel języka niemieckiego: Agnieszka Franczak

Czytany 34288 razy
Strona główna