Dzień Bezpiecznego Internetu 2015 i ,,Mobilne Bezpieczeństwo’’

10 lutego 2015 r. już po raz 11 obchodzony był w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet” (“Let’s create a better Internet together”).  Akcja zwraca uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym.  Obchody w Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Rzgowie  rozpoczęła akcja plakatowa zorganizowana przez pracownię informatyczną, która dotyczyła bezpieczeństwa w Internecie. Dodatkowo przez cały miesiąc  odbywa się współtworzony z uczniami cykl lekcji na przedmiotach informatyka i wos na każdym pionie klas. Lekcje poświęcone są bezpieczeństwu, poszanowaniu prawa w sieci oraz cyberprzemocy.
            Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Nauczyciel informatyki
Beata Ways

,,Mobilne Bezpieczeństwo’’

Systematycznie rośnie liczba Polaków korzystających z technologii mobilnych. Wyróżniają się tu nastolatkowie – 78 proc. z nich ma smartfon. Nowe technologie dają ogromne możliwości, także edukacyjne, ale niosą ze sobą również zagrożenia takie jak utrata prywatności, inwigilacja, phishing czy uzależnienia, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Dlatego fundacja Nowoczesna Polska we współpracy z ekspertami przygotowała pakiet edukacyjny „Mobilne Bezpieczeństwo” dla młodzieży, nauczycieli, osób pracujących z młodzieżą i rodziców.

W skład pakietu wchodzi:

– 10 scenariuszy lekcji dla nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą Każdy scenariusz zawiera: krótkie wprowadzenie, pomysł na lekcję, materiały umożliwiające przeprowadzenie lekcji, zadania dla uczniów, słowniczek najważniejszych pojęć i literaturę dodatkową

Scenariusze są dostępne http://edukacjamedialna.edu.pl/lekcje/#gimnazjum_mobilne-bezpieczenstwo

krótki przewodnik po mobilnym bezpieczeństwie w postaci samouczka dla rodziców, nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą

– aplikacja mobilna „Mobilne Bezpieczeństwo”, która pozwala uzyskać informacje o tym, jaki zakres informacji o sobie przekazujemy operatorom aplikacji, które instalujemy na telefonie komórkowym czy tablecie. Darmową aplikację można pobrać ze sklepów Google Play i F -Droid.

- podziel się ciekawą APP-ką do wykorzystania na lekcjach

Pakiet edukacyjny "Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat"

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które objęło honorowym patronatem obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2015, przygotowało publikację pt. "Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat" przedstawiającą najważniejsze kwestie dotyczące tematyki ochrony danych i bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci. [link]

1 kwietnia 2015 r  TVP Kultura o godz. 20:20 nadała dokument "Warunki i zasady użytkowania", który w 2013 r. otrzymał dwie nagrody jury na festiwalach: Newport Beach Film Festival oraz Sonoma Valley Film Festival.

Film dokumentalny opisujący zmieniające się tzw. „polityki prywatności" w dużych portalach internetowych typu Google czy Facebook.

Dokument w reżyserii Cullena Hobacka pokazuje, jak duże amerykańskie koncerny coraz skuteczniej szpiegują i wymuszają informacje oraz dane od nieświadomych internautów. To przerażające urzeczywistnienie wizji Orwella, przerażające tym bardziej, że każdego dnia, akceptując w Internecie „warunki i zasady użytkowania”, sami do jej urzeczywistnienia się przyczyniamy.
„Treść dokumentu z pewnością rozzłości nawet najbardziej pasywnego odbiorcę” – pisał o filmie magazyn The New York Times.

i nie był to Prima Aprilis