Get Adobe Flash player

Weekend Polska na rowery - gimnazjalny rajd rowerowy

WEEKEND POLSKA NA ROWERY 2014

Tour de Rzgow - Etap Zachodni
- edycja I rajdu rowerowego po Gminie Rzgów i okolicach
(edycja realizowana przy sprzyjających warunkach atmosferycznych),
(podobno ma być wspaniale)

Sobota - 7 czerwca 2014 r.

Start: godz. 10:00 (zbiórka 15 min. wcześniej)
Meta: ok. godz. 13:00

Dla osób niepełnoletnich-uczniów gimnazjum, wymagana pisemne oświadczenie rodziców (dostępne na stronie www.gimnazjum.rzgow.pl w formie załacznika - pod artykułem).
Dla osób niepełnoletnich-uczniów innych szkół, wymagana opieka rodzica/opiekuna prawnego - oczywiście również na rowerze podczas trwania całej imprezy rowerowej.

TRASA:

Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Rzgowie pod nazwą “Tour de Rzgow - Etap Zachodni” rozpoczęło cykl rajdów rowerowych w ramach “Weekend Polska na rowery”

W dniu 7 czerwca 2014 r. o godz. 10:00, 16 osobowa grupa rowerzystów z gimnazjum wraz z opiekunami wystartowała w organizowanej po raz piąty akcji “Weekend Polska na rowery”. W 30 km rajdzie mogli wziąć za zgodą rodziców uczniowie gimnazjum oraz uczniowie innych szkół pod opieką rodziców. Na początku rajdu omówiliśmy trasę rajdu oraz bezpieczne zasady poruszania się po drogach.

Każdy z uczestników rajdu dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Rzgowie otrzymał mapę gminy Rzgów, a z magicznego plecaka mógł wyczarować maskotkę

ZdjęcieTrasa rajdu wiodła przez tereny gminy Rzgów oraz okoliczne atrakcje turystyczne. Rozpoczęliśmy od startu z przed budynku gimnazjum, a następnie przez Stary Rynek w Rzgowie, obok Urzędu Miejskiego w Rzgowie, drogą rowerową (ulicą Rudzką) dotarliśmy na cmentarz wojenny z I Wojny Światowej w Gadce Starej. Tutaj miał miejsce pierwszy przystanek, podczas którego przypomnieliśmy sobie historię tego miejsca i przypadającą w tym roku 100-rocznicę Bitwy pod Łodzią.

Następny przystanek to park 1 Maja i Stawy Stefańskiego oraz wizyta w Wake&Roll Parku. Dzięki uprzejmości instruktorów dowiedzieliśmy się na czym polega ślizganie się po wodzie na desce i mogliśmy obserwować (pogoda dopisała) wakeboardowców uprawiających ten ekstremalny sport. Zachęceni do korzystania (może w przyszłym roku) z wodnych atrakcji tego przepięknego miejsca, którego historię przypomniała nam Sara Bednarska, udaliśmy się w stronę Czyżeminka. Oj, ten odcinek rajdu będziemy wspominali szczególnie. Mimo słonecznej pogody na polnych odcinkach dróg zostało jeszcze sporo kałuż, przez które dzielnie się przeprawialiśmy. Podziwiając piękne okolice Czyżeminka dotarliśmy do Osady Rybackiej w Sereczynie. Tutaj odpoczywaliśmy trochę dłużej, zwiedzając minii ZOO, obserwując konie na wybiegu i korzystając dzięki uprzejmości właściciel osady z poczęstunku. Następnym wyzwaniem był powrót do Rzgowa przez Prawdę, Guzew i Babichy. Podczas tego odcinka rajdu mieliśmy do pokonania dwa wiadukty nad trasą S-8. Krótko mówiąc daliśmy radę. W Babichach podziwiając tutejszą piękną zabudowę mieszkalną niestety byliśmy świadkami potężnej chmury dymu, jak się później okazało, powstałej w wyniku pożaru hali przetwórstwa odpadów. To był jeden z powodów, który sprawił, iż nasz rajd nabrał większej szybkości i tak o godz. 13:30 szczęśliwie dotarliśmy do mety. Poruszaliśmy się drogami o różnej nawierzchni. Nie zabrakło ścieżek rowerowych wiodących głównymi drogami gminy Rzgów, ale również drogi szutrowej, polnej i tej z kałużami. Była to kolejna super wyprawa, kogo nie było niech żałuje. Już teraz zapraszamy na następne rajdy - atrakcje i emocje gwarantowane.

Zapraszamy wszystkich chętnych zwłaszcza uczniów gimnazjum i ich rodziców do udziału w kolejnych rajdach rowerowych. Jeśli macie ciekawy pomysł na propagowanie turystyki rowerowej po gminie Rzgów, bliska waszemu sercu jest aktywność fizyczna i zdrowie młodzieży, chcecie przyłączyć się do współorganizowania kolejnych rajdów (30-35 km) po gminie Rzgów i okolicach to serdecznie zapraszamy do współpracy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Weekend Polska na Rowery to akcja społeczna o ogólnopolskim zasięgu, która ma na celu namówienie jak największej ilości Polaków do jazdy rowerem. Ideą Weekendu jest zebranie w jedną całość imprez rowerowych odbywających się w tym samym czasie w wielkich miastach, małych miasteczkach i wsiach. Nie ma żadnych wymagań co do kształtu wydarzenia wchodzącego w skład Weekendu Polska na Rowery. Rajd rowerowy na orientację, konkurs na najciekawszy rower, wyścig kolarski, dni otwarte sklepów rowerowych, piknik rowerowy, czy też wycieczka po okolicy - każda impreza, której motywem przewodnim jest rower może być częścią akcji.

Przed nami wakacje, spędźmy je na rowerze. Do zobaczenia na trasach i poza nimi!

Gabriela Małocha-Chodorek, Grażyna Żabka, Paweł Gajda

Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Rzgowie

https://maps.google.pl/maps/ms?msa=0&msid=212128331793835570287.0004dd34b96bc177df829&dg=feature

Czytany 83919 razy
Strona główna